Class A playoff analysis, by Lance Ridpath
District 1
LeMars Gehlen (4-0) is in.
Clay Central-Everly (2-2) can qualify if any of the following happen:
–They beat West Sioux
–Woodbury Central wins, AND Akron-Westfield loses
–They lose by five points or less, AND Woobury Central loses, AND Akron-Westfield loses
–Note: More scoring combinations like the one above exist
Akron-Westfield (2-2) can qualify if any of the following happen:
–They beat LeMars Gehlen
–They lose by 8 points or less, AND Woodbury Central loses, AND West Sioux loses
–They lose by 2 points or less, AND Woodbury Central loses, AND Clay Central-Everly loses
–Note: More scoring combinations like the one above exist
Woodbury Central (2-2) can qualify if any of the following happen:
–They beat Marcus-Meriden-Cleghorn (0-4)
–Akron-Westfield wins
–They lose by 1 point (or in overtime), AND Akron-Westfield loses by 9 points or more, AND West Sioux loses
–Note: More scoring combinations like the one above exist
West Sioux (2-2) can qualify if any of the following happen:
–They beat Clay Central-Everly
–Woodbury Central wins, AND Akron-Westfield loses
–They lose by 1 point (or in overtime), AND Akron-Westfield loses by 13 points or more, AND Woodbury Central loses by 7 points or more
–Note: More scoring combinations like the one above exist
District 2
Algona Garrigan (3-1), West Hancock (3-1), Northwood-Kensett (3-1) and North Iowa (2-2) are all in.
District 3
Mason City Newman (5-0), Rockford (4-1), Colo-Nesco (2-2) and North Butler (2-2) are all in.
District 4
North Tama (5-0), Postville (5-1) and Elkader Central (4-1) are all in.
Edgewood-Colesburg (2-3) can qualify if they beat Elgin Valley
Elgin Valley (2-3) can qualify if they beat Edgewood-Colesburg
District 5
Lisbon (5-0), Wayland WACO (5-0), Lone Tree (3-2) and English Valleys (2-3) are all in.
District 6
Brooklyn BGM (5-0), Victor HLV (4-1) and Iowa Valley (3-2) are all in.
Belle Plaine (3-2) can qualify if any of the following happen:
–They beat Montezuma
–Iowa Valley loses to Lynnville-Sully (1-4)
Montezuma (2-3) can qualify if they beat Belle Plaine, AND Iowa Valley wins.
District 7
Madrid (4-0), Guthrie Center (3-1), Van Meter (3-1) and Southeast Warren (2-2) are all in.
District 8
Bedford (4-0), Elk Horn-Kimballton-Exira (3-1) and AHST (2-2) are all in.
Oakland Riverside (2-2) can qualify if any of the following happened:
–They beat West Harrison
–AHST loses to Bedford
West Harrison (1-3) can qualify if they beat Oakland Riverside, AND Bedford loses to AHST